AYDIN NAZİLLİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ ÖZCAN BİLGİ´ NİN İLKÖĞRETİM HAFTASI MESAJI

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Özcan BİLGİ, İlköğretim Haftası dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ ÖZCAN BİLGİ´ NİN İLKÖĞRETİM HAFTASI MESAJI

         İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN ÖZCAN BİLGİ’NİN 2014-2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI MESAJI

        Bugün; Güzel ilçemiz Nazilli’mizde 2014-2015 Eğitim-Öğretim yılına uzun bir tatil sonrası huzur ve güven içinde girmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

        Dünyanın en kıymetli varlığı insandır ve en önemli görev de bu kıymetli varlığın eğitilmesidir. Zor, ama sonucu bir o kadar da zevkli ve keyifli bir iştir.

       Bir ülkenin kendisine nasıl bir gelecek hazırladığının en önemli göstergelerinden biri de; o ülkenin eğitime verdiği önem ve eğitim sistemidir. Nitelikli bir eğitim; bir milleti geri kalmışlıktan kurtarır; modern, ileri, aydın bir toplum haline getirir.

       Günümüz dünyasında ülkeler; bilgi ve teknoloji toplumu olma ve birbirlerine üstünlük sağlama yolunda çok hızlı bir yarış ve değişim içindedir. Kalkınmış ve modern ülkeler, eğitim sistemlerini sürekli yenileme ve gözden geçirme ihtiyacı duymaktadırlar. Bütün bunlara paralel olarak devletimiz ve bakanlığımız da; çağdaşlık, akılcılık ve bilimsellik anlayışı doğrultusunda eğitim sistemimizi geliştirmek ve eğitimin niteliğini arttırmak için yeni düzenlemeler yapmaktadır.

      Yeni Eğitim sistemimizde; Artık bireylere bilgi aktarmak, bilgi yüklemek yerine, bilgiye ulaşmanın yollarını araştıran, bilgiyi paylaşabilen, teknolojiyi çok iyi kullanabilen, dinamik, özgüveni gelişmiş, soran ve sorgulayan, kendini ifade edebilen, sağlıklı bir nesil yetiştirmek amaçlanmaktadır. Artık; sadece konulan kurallara uyan bir gençlik veya bir ülke yerine, üreten ve satan, kural koyan, en gelişmiş ülkeler arasında yer alan bir ülke olma hedefimiz vardır.

     Bu hedefe ulaşma yolunda; eğitim sistemimizde 2012-2013 eğitim öğretim yılından itibaren köklü bir değişiklik yapılmış ve zorunlu eğitim; kesintisiz 8 yıldan 3 kademeli olarak toplam 12 yıla çıkarılmıştır. Temel eğitimi; tek aşamada düzenlemek yerine, öğrencilerin yaş grupları ve bireysel özelliklerini dikkate alan kademeli bir sürece geçilmiştir.

     Yeni eğitim sistemimizin iki temel amacı vardır; biri; toplumun eğitim süresini yükseltmek, diğeri ise eğitim sisteminin bireylerin ilgi, ihtiyaç ve yeteneklerinin gerektirdiği yönlendirmeyi mümkün kılacak şekilde düzenlemektir.

     Yeni eğitim sisteminde; seçmeli dersler artırılmış, seçmeli derslerin okul idareleri tarafından değil, bizzat öğrenci ve veliler tarafından istekleri doğrultusunda seçmeleri sağlanmış, artık klasik usul ve metotlar yerine; çağdaş metot ve materyallerle eğitim öğretim yapma imkânı sağlanmıştır.

      Bilindiği üzere; 2 yıl önce bakanlığımız tarafından kısa adı (FATİH) Projesi olan, Eğitimde Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi, uygulamaya konulmuş ilçemizde de 8 adet lisemizde alt yapı çalışmaları tamamlanmıştır. Bu yıl hedefimiz ilçe merkezimizde bulunan tüm okulların bitirilmesidir.

      İlçemizde 2013- 2014 yatırırım programına 1 ortaokul,1 ilkokul, 1 anaokulu,1 özel eğitim uygulama okulu ve 1 adet lise yapımı planlanmış ve bunlardan isabeyli´deki anaokulumuz bugün itibarıyla eğitim öğretime başlamıştır. Yine 32 derslikli imam hatip ortaokulumuz bitmiş son rötuşları ve eksiklikleri giderilmektedir. En kısa sürede açılışının yapılması planlanmaktadır.32 derslikli Fatih İlkokulu inşaatı ile Güzelköy’de yapımı devam eden 12 derslikli özel eğitim uygulama okulu inşaatları devam etmektedir. Yine ihalesi yapılan temel atma aşamasında olan Nazilli imam hatip lisesi, yurt inşaatı ve kapalı spor salonu tamamlandığında ilçemize toplam 116 derslik kazandırılacaktır.

     Takdir edersiniz ki; başarı, şartların iyileştirilmesine ve sürece bağlıdır. Tüm eğitim çalışanlarımızla birlikte geçen yılki elde edilen başarıların bu yılda artarak devam edeceğine inanıyorum. Ve eğitim kadromuza güveniyorum.

     Sevgili Öğrenciler,

     Sizler bizim geleceğimizin teminatısınız. Bizim bütün gayretimiz sizlerin iyi yetişmesi, iyi birer birey olabilmesi içindir. Kendinizi çok iyi yetiştirmeli başka bir deyişle çağı yakalamalısınız. Sizlere inanıyor ve güveniyoruz. Sizler de kendinize inanın ve güvenin.

     Değerli Öğretmen Arkadaşlarım,

     Öğretmenliğin bir ideal ve özveri mesleği olduğunun bilinciyle, çok kutsal ve onurlu bir hizmeti yerine getirmektesiniz. Yeni bir eğitim-öğretim yılının başında, sizlere ailelerinizle ve çalışma arkadaşlarınızla birlikte sağlıklı ve başarılı bir yıl geçirmenizi diliyorum.

     Saygı değer Veliler,

     Çocuklarımız en değerli varlıklarımız, bizim servetimiz ve sermayemizdir. Onların iyi birer insan olarak yetişmeleri için, kendilerine, ailelerine, vatana-millete ve tüm insanlığa hayırlı insanlar olmaları konusunda her türlü çabayı gösteriniz, onlara uygun çalışma ortamları hazırlayınız, gerektiğinde kendi özel zevklerinizden fedakârlık ediniz. Bizlerden beklenenleri hakkıyla yerine getirirsek yarınlarımız daha güzel ve daha aydınlık olacaktır.

     Bu duygu ve düşüncelerle; öğretmen arkadaşlarıma, öğrencilerime ve ailelerine en içten sevgi ve başarı dileklerimi sunuyor, “İlköğretim Haftasının” ve 2014-2015 Eğitim-Öğretim yılının hayırlı, uğurlu ve başarılı geçmesini temenni ediyorum.

     Saygılarımla....

                                                                                                                                                                15.09.2014

                                                                                                                                                               Özcan BİLGİ

                                                                                                                                               Nazilli İlçe Milli Eğitim Müdürü

Hükümet konağı Nazilli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Nazilli / AYDIN - Alan kodu 0256 Tel 3135262 veya 3131859

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.