AYDIN NAZİLLİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Özcan BİLGİ’nin 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Özcan BİLGİ’nin 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

 

Millet Mektepleri´nin açılışı ve Atatürk´ün Başöğretmenliği kabul ettiği tarih olan 24 Kasım günü, 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Bu anlamlı gün tüm öğretmenlerimizin hizmetlerine karşılık, unutulmadıklarını gösteren bir gündür.

          Öğretmenlik, insanlık tarihinin en önemli ve ölümsüz mesleğidir. Öğretmen, insanların kendi ayakları üzerinde durmasını sağlayan, yaşamları boyunca kendilerine gerekebilecek bilgileri kazanmalarına yardımcı olan ve topluma arkasını dönmeden sürekli önünde giden bir gönül eridir. Bundan dolayı da karşısına çıkabilecek zorluklar kendisini yıldırmamalıdır.

         Her işi bilen, her işi yapan, bilgi deposu ve ayaklı kütüphane olmak yerine; bilgi kaynaklarını öğreten yönlendiren, değerlendirme alışkanlığı kazandıran bir kişidir, öğretmen.

        Öğretmenlik mesleği, her şeyden önce bir ideal, bir gaye ve bir hizmet mesleğidir. Toprak altına atılan bir tohumun, onlarca tohum verebilmesi için kendisini feda etmesi gibi, bir öğretmen de hayatını bu anlamlı ve şerefli meslek                      uğruna adayabilmelidir.

 

         Bedeli hiçbir maddi karşılıkla ölçülemeyecek kadar saygın olan Bu meslek Sevgi ve fedakârlık mesleğidir. Sınırları okul ve sınıf duvarlarıyla çizilemeyecek, zil ile başlayıp bitmeyecek kadar ağır bir sorumluluk gerektiren kutsal bir görevdir öğretmenlik. Bu mesleğin tarih boyunca da böyle görüldüğünü, “bilgelik mesleği” olarak kabul edildiğini, değerinin ve öneminin her dönemde vurgulandığını biliyoruz.

 

       İyi eğitilen bir insan, huzurlu bir toplum ve mutlu bir gelecek demektir. Sevgi dolu bir öğretmen ışık demektir. Öğrencilerine örnek olan insan demektir.

 

       Unutmayınız; kelebeklerin ışığa koştuğu gibi, çocuk yürekler, genç kalpler de sevgiye koşar. Bunun için sevgiyi sunanın, sevgiyi hak etmesi gerekir. En çok sevilen öğretmen, en çok seven yine öğretmendir.

        Baş döndürücü bir değişimin ve gelişimin olduğu bir çağda yaşıyoruz. Bunun için öğretmenlerin kendilerini yenilemesi ve gelişmeleri yakından takip etmeleri gerekir. Öğretmen, hayatının her aşamasını planlamalıdır. Planı olmayanlar, başkalarının planına mahkûm olmak zorunda kalırlar. Öğretmen yarını bir gün önceden yaşayan kişi olmalıdır. Onun hayalleri olmazsa, başkalarının hayallerinin de önemi olmayacaktır. Öğretmen, yaptıkları kadar yapamadıklarından da sorumludur. Öğretmenin kendindeki gücü fark etmesi, harekete geçirmesi ve elindeki işlenmeyi bekleyen servetin kıymetini bilmesi gerekir. Çeşitli bahanelerin ardına sığınarak kendindeki bu gücü ve serveti eritmemelidir.

         Öğretmen bir ayna olmalıdır. Kendisine bakanlar iyiyi, doğruyu, hoşgörüyü, geleceği görmelidir. Bu sayede geleceğimiz çok daha iyi olacaktır. Bunu da başaracak olan öğretmenlerimizdir.

 

            Değerli meslektaşım,

 

             “Ülkemizi gerçek hedefe, gerçek mutluluğa kavuşturmak için iki orduya ihtiyaç vardır: Biri vatanımızı kurtaran asker ordusu, diğeri milletimizin geleceğini yoğuran irfan ordusudur.” Diyen Baş öğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk ‘te bu mesleğin ne kadar önemli olduğunu vurgulamıştır..

 

           Bu onurlu ve kutsal görevi yerine getirirken şevkimizi kıracak, hızımızı kesecek her türlü olumsuz düşünceyi bir kenara iterek. Mesleğimizin kaçıncı yılı olursa olsun ilk günkü heyecanla çalışmalıyız. Biz öğretmenler Ülkemizin her köşesinde, göğüslemek zorunda kaldığımız ağır ekonomik ve sosyal koşullar altında olsak bile gençlerimizi geleceğe en iyi şekilde hazırlama idealinden hiçbir zaman taviz vermeden ve her öğrenciye bu bilinçle yaklaşarak görevimizi sürdürmeliyiz.

 

          Millet Mekteplerinin açılışı ve ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Başöğretmenliği kabulünün bir yıl dönümünde daha öğretmenler gününü birlikte kutlamanın mutluluğunu yaşıyor, öğretmenler gününüzü en içten duygularımla bir kez daha kutluyorum. Ebediyete intikal etmiş ve şehit düşmüş bütün öğretmenlerimizi ve eğitimcilerimizi rahmetle anıyor, emekliye ayrılan tüm öğretmen arkadaşlara sağlıklı ve uzun ömürler diliyor. Sizlere de;  Yaşamınız boyunca aileniz, çalışma arkadaşlarınız ve öğrencilerinizle daha mutlu, sağlıklı, başarılı ve huzurlu günler geçirmenizi diliyorum. Saygılarımla…

 

     

 

                                                                                                                                                             ÖZCAN BİLGİ

                                                                                                                                            İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ

 

Hükümet konağı Nazilli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Nazilli / AYDIN - Alan kodu 0256 Tel 3135262 veya 3131859

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.