AYDIN NAZİLLİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ SAYIN İSMAİL ŞİMŞEK'İN KUTU'L AMARE ZAFERİ MESAJI

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ SAYIN İSMAİL ŞİMŞEK'İN KUTU'L AMARE ZAFERİ MESAJI

"Kut´ül Amare" 29 Nisan 1916 tarihinde Osmanlı Ordusunun Irak'ın Kut bölgesinde İngilizlere karşı kazandığı büyük bir zaferdir.

Birinci Dünya Savaşı' nda mücadele verdiğimiz cephelerden biri olan Irak Cephesi' nde Irak petrollerini ele geçirmeyi amaçlayan İngilizler, 6 Kasım 1914 tarihinde Basra Körfezinden Şattülarap ağzındaki Fav mevkiine asker çıkararak saldırıya geçmişler, ilerleyen aylarda bu saldırılarını kuzeye doğru genişletmişlerdir. İngilizler, 3 Haziran 1915 tarihinde Kut'ül Amare' yi Temmuz ayı sonlarına doğru Nasıriye' yi işgal etmişlerdir. 23 Kasım 1915' de ileri harekata geçen Türk Birlikleri, General Townshend komutasındaki İngiliz Ordusunu geri püskürterek Kut-ül Amere' de çember içerisine almayı başarmışlardır. Kut'ül-Amare' yi bir kale gibi savunan General Townshend 29 Nisan 1916 tarihinde teslim almak zorunda kalmıstr. Türkler, Kut'ül- Ammare' de İngilizlerden başta Tümen Komutanı General Townshend olmak üzere toplam 13 general, 481 subay ve 13300 askeri esir almışlardır.

Kut'ül-Ammare Zaferi, Birinci Dünya Savaşı'nda Osmanlı Ordusu'nun zor şartlar ve imkansızlıklar içerisinde, Çanakkale'den sonra kazandığı ve bir İngiliz tümeninin bütün personeli ile birlikte esir alındığı eşsiz bir zaferdir.

Bu zaferden üç yıl sonra 1920 yılında Bağdat'a 180 km uzaklıkta Kut-ul Amare'de bir şehitlik inşa edilmiştir. Burada 7 subay ve 43 er olmak üzere 50 şehidimizin mezarı bulunmaktadır.Bize bu zaferi yaşatan ordumuzu ve kahramanlarımızı saygı ve minnetle yad ediyor,  şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum.

 

 

      İsmail ŞİMŞEK

İlçe Milli Eğitim Müdürü

Hükümet konağı Nazilli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Nazilli / AYDIN eposta nazilli09meb.gov.tr - Alan kodu 0256 Tel 3135262 veya 3131859 eposta nazilli09meb.gov.tr

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.