AYDIN NAZİLLİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

NAZİLLİ 50. YIL MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ ERASMUS+ KA1 PROJESİNİN İLK HAREKETLİLİĞİ İÇİN İSPANYADAYDI

NAZİLLİ 50. YIL MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ ERASMUS+ KA1 PROJESİNİN İLK HAREKETLİLİĞİ İÇİN İSPANYADAYDI

  Kursa, Okul müdürü Abdülmenaf GÜZEL, Müdür yardımcıları Mustafa GÖRÜNMEZOĞLU, Sultan ŞENTÜRK, Proje Koordinatörü ve Bilişim Teknolojileri öğretmeni Yusuf PEKTAŞ, Biyoloji  öğretmeni Ayşe İDİKUT, Edebiyat öğretmenleri Bergin TEMURAYAK ve Ayşe AKIN Erasmus + KA1 Okul Personelinin hareketliliği programı kapsamında; 19.05.2018-25.05.2018 arasında İspanya’nın Madrid şehrine 45 km mesafede olan Alcala de Henares bölgesinde Erken Okul Terklerini azaltmaya yönelik bir teknik olan EFT kursuna katılmışlardır. Yapılan atölye çalışmaları ile EFT tekniklerini öğrenmişler; aynı zamanda uygulamalı olarak da teknik üzerinde çalışmışlardır.

   EFT, Gary Craig isimli, Stanford Üniversitesi mezunu bir mühendis tarafından geliştirilmiştir. Kendisi aynı zamanda, tanınmış bir TFT (Thought Field Therapy) ve NLP (Neuro Linguistic Programming) uzmanıdır.

   Gary Craig’in geliştirdiği yöntem, insan vücudundaki enerji akışında oluşan blokajların vücudumuzda ve zihnimizde olumsuz etkiler -hastalıklar- yarattığı görüşüne dayanır. Bu teknikte, vücudun enerji meridyenleri üzerinde bulunan bazı akupressure noktalarına parmak uçlarıyla vurularak, enerji akışındaki blokajların çözülmesi sağlanır. Parmak uçlarıyla yapılan sistematik vuruşlar, yöntemi uygulayan kişinin duygusal bir sıkıntıyı yaşadığı veya imgelediği zaman ortaya çıkan enerji blokajının serbest kalmasını ve enerji sisteminin yeniden dengeye kavuşmasını sağlar. Çok pratik ve çok hızlı tepki veren bir sistemdir.

   Parmak uçlarıyla yapılan vuruşlar kişinin kendisi tarafından veya bir EFT uzmanı tarafından uygulanabilir. En çok kullanılan yöntemlerden birisi, EFT uzmanının kendi vücudu üzerinde gösterdiği vuruşların ve söylediği sözlerin aynı şekilde danışan tarafından tekrarlanması yöntemidir.

   Bu teknik; erken okul terki yapan öğrenciler üzerinde de uygulanmış ve %88 başarı elde edilmiştir. Bu sayede öğrencilerin sıkıntılı olduğu durumlar tespit edilerek kendilerini daha rahat hissetmeleri sağlanmıştır. 

    Kurs sonunda katılımcılara Katılım sertifikası ve Europass Hareketlilik Belgesi verilmiştir.

 

01-06-201801-06-201801-06-201801-06-201801-06-201801-06-201801-06-2018

 

Hükümet konağı Nazilli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Nazilli / AYDIN eposta nazilli09meb.gov.tr - Alan kodu 0256 Tel 3135262 veya 3131859 eposta nazilli09meb.gov.tr

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.