AYDIN NAZİLLİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

NAZİLLİ FEN LİSESİ IV. ULUSAL BİLİM KAMPI PROJE YARIŞMASINDA TÜRKİYE 1.Sİ OLDU

NAZİLLİ FEN LİSESİ IV. ULUSAL BİLİM KAMPI PROJE YARIŞMASINDA TÜRKİYE 1.Sİ OLDU

2019-2020 Eğitim Öğretim yılında başlayan ve ilk aşaması 11-14 Şubat 2020 tarihlerinde Konya'da gerçekleştirilen  IV. Ulusal Bilim Kampında okulumuz Aydın'ı  temsilen katılmıştır.  Beş ayrı kategoride 81 ilden gelen Fen Liselerinin katılımıyla gerçekleştirilen ve okulumuzun Yenilikçi Gıda İşleme Teknolojileri  ve Gıda Biyoteknolojisi alanında "Ficus Carica (İncir) Kuru Meyvelerinin BGFY (Bright Greenish and Yellow Florescence) Metodu Kullanılarak El Değmeden Ayıklanması" isimli proje ile katılmıştır. Projemizde; İncir İşletme Fabrikalarındaki aflatoksinli incirlerin ayıklanmasında  kullanılan insan gücü yerine, teknolojik alt yapı kullanılarak ayıklama işlemini gerçekleştirmek hedeflenmiştir. Bu  amaçla ultraviole  ışık altında kameralar tarafından incelenen incirler, Raspberry Pi  tarafından değerlendirilerek servo motorlar yardımıyla bant dışına çıkarılmaktadır. Sistemimiz Python programlama dilinde görüntü işleme teknolojisi  yardımı ile OpenCV yazılım kütüphanesi  kullanılarak oluşturulmuştur. Bu çalışmayla Covid-19 pandemisiyle hijyenin bir kez daha öneminin farkına vardığımız şu günlerde; hem hijyen koşullarının arttırılması hem de ekonomik maliyetin azaltılması sağlanacaktır. Projemizde öğrencilerimiz Cemil ARAZ  ve İnci BİRİNCİOĞLU, danışman öğretmen Biyoloji öğretmenimiz Hasan AŞKIN görev almıştır. Nazilli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ailesi olarak Öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi tebrik eder,emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Tüm paydaşlarımıza aldığımız Türkiye 1.liği derecesinin hayırlı olmasını dileriz.  

 

03-06-2021

03-06-2021

Hükümet konağı Nazilli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Nazilli / AYDIN eposta nazilli09meb.gov.tr - Alan kodu 0256 Tel 3135262 veya 3131859 eposta nazilli09meb.gov.tr

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.